En ole pitkään aikaan kirjoittanut tänne blogiin, mutta nyt on aikaa kirjoittaa, niin yritän nyt kirjoittaa tänne ainakin kerran viikossa. 55 kulkee Rautatientorilta laiturista 6 Koskelaan, ja on yksi eniten käyttämistäni linjoista. Linjalla on värikäs historia, ja linjavariaatioita on myös ollut paljon. Vuoteen 2011 asti linja kulki Marian sairaalalta Koskelaan, variaatio 55K kulki Kumpulanmäen kautta ajaen kampuksen ohi, 55A ajoi Hietaniemeen asti ja 55AK oli yhdistelmä molempia. Linja kulki myös Hämeentietä koko matkan Rautatientorille asti. 2011 linja siirtyi kulkemaan reittiä Rautatientori-Kalasatama-Koskela, ja 55K kulki edelleen Kumpulanmäen kautta. 55K lopetti kulkemisen noin 2014 (tarkkaa tietoa en löytänyt) ja vuonna 2018 linja 55 siirtyi kulkemaan Arabianrannan kautta. Sähköbussit ovat kulkeneet linjalla vuodesta 2016, ja täysin sähköbusseilla linja siirtyy ajettavaksi tammikuussa 2021. Linjaa on liikennöinyt esimerkiksi Helsingin Bussiliikenne, Nobina, Transdev ja tällä
Ensimmäinen kokonaan ajamani linja (yhdellä matkalla) oli 2 kotoani Carvajalista Boquetilloon, lähelle El Corte Ingles-kauppakeskusta. Linja lähtee Carvajalista Avenida de Carvajalia pitkin, mutta tie vaihtaa lyhyen matkan päästä nimeä Avenida de las Gaviotasiksi, josta bussi nousee sillan yli Avenida Jesus Cautivolle, josta Paseo de Jesus Santos Reinille, jonka jälkeen bussi siirtyy bussikaduksi kutsutulle Avenida de Ramon y Cajalille, ja linja-autoaseman ohi ajettuaan kääntyy Avenida de Mijasille, josta bussi sitten kääntyy Calle Ibizalle, ja Boquetillon päätepysäkki on Calle Mallorcalla, Mijasin rajan lähellä. Takaisin bussi kulkee Avenida de Mijasia Ramon y Cajalille, jota pitkin ajaa Avenida de Las Gaviotasille asti, josta Avenida de Carvajalille, ja Carvajalin päätepysäkki on Benalmadenan rajalla. Bussi on kaksoslinja linjan 3 kanssa, ja ne muodostavat 30 minuutin vuorovälin Boquetillon ja Carvajalin välille. Linjan vakiokalusto vaihtelee, sillä pitkään vakioina oli TATA Hispanoj